Data: Niedziela, 26 Kwietnia 2015 roku. Do końca roku zostało 250 dni.
Imieniny obchodzą:
Artemon, Klaudiusz, Klet, Marcelin, Marcelina, Maria, Marzena, Spycimir
ul.Warecka 19, 26-660 Jedlińsk      

e-mail: jedlinsk@jedlinsk.pl

tel. fax: (0-48) 32-13-021

.:. MENU .:.

.:. WYŚLIJ SMS .:.
Wybierz bramkę:


 
.:. POGODA .:.
Zobacz jaka dziś jest pogoda w najbliższym mieście-Radomiu
 

.:. PORTALE .:.
Startuj z nami            
     

          Widowisko to głęboko zakorzenione w tradycji miejscowości, jest jedynym tego rodzaju obrzędem ludowym w Polsce, odbywające się corocznie w ostatni wtorek karnawału tzw. „kusaki”. Obrzęd ten. W XIX wieku, bardzo rozbudowany, miał nieco odmienny przebieg niż reaktywowany obecnie. Mianowicie w zapustny wtorek ludność Jedlińska poruszona wiadomością przyniesioną przez Kantego, odźwiernego w kościele, iż śmierć upiwszy się w kusaki zgubiła kosę w Tocznem (tj. na łąkach Jedlińska nad rzeką Tymianką) i śpi pod Spaloną Groblą, wyrusza prowadzona przez Kantego na podmiejskie łąki, gdzie mocno ją wiąże postronkami, a następnie w triumfalnym pochodzie prowadzi do osiedla. Powiadomiony o złapaniu śmierci burmistrz wraz z ławnikami oczekiwał na rynku miejskim przybycie niezwykłego orszaku. Rozpoczyna się rozprawa sądowa. Gawiedź oskarża śmierć. Po wysłuchaniu oskarżeń sąd wydaje wyrok, wzywa kata. Kat zajmuje miejsce na placu, dobywa miecza i groźnie przemawia. Straszy karami tych, którzy postępować będą niezgodnie z prawem. Po skończonej mowie ścina śmierci głowę, z której sypie się popiół, a z fałdów śmiertelnej koszuli wyskakuje czarny kot – wyobrażenie duszy. Po ścięciu na szafocie pojawia się anioł ostrzegający wszystkich, iż śmierć nadal zbierać będzie swoje plony. Kat wkłada zwłoki śmierci na sanie, które ciągną dzieci i dorośli. Objechawszy osadę, dostarczają zwłoki burmistrzowi celem spisania aktu zgonu. Po spisaniu aktu sprawiają śmierci pogrzeb w karczmie – bawiąc się i tańcząc do północy. Obecnie widowisko odbywa się według wierszowanego XIX – wiecznego opisu autorstwa ks. Jana Kloczkowskiego, ale w swej obecnej formie odbiega od dawnego zwyczaju.

        Od rana na ulice Jedlińska wylegają przebierańcy, zwani kusakami. Zestaw postaci jest różnorodny. Wszystkie postaci, w tym również kobiece grane są przez mężczyzn. Najliczniejszą grupa przebierańców są diabły. Są również: para młodych, wójt Pardoła, niedźwiedź, policjanci, liczna grupa żydów i prostego ludu, cyganie, rybacy, grajkowie, bębniści i wiele innych barwnych postaci.

Zobacz zdjęcia z kusaków z poszczególnych lat
2004 »  2005 »  2006 »  2007 »  2008 »  2009 »  2010 » 2011 »
2012 » 2013 »
VIDEO: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20

 

KUSAKI Z LAT 60 - ZOBACZ FILM

 

 

 

    

"Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,
Choć macie sami doskonalsze wznieść
Na nich się jeszcze święty ogień żarzy
I miłość ludzka stoi tam na straży
I wy winniście im cześć!"
Adam Asnyk

      Dnia 26.11.2003 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Bierwcach  odbyła się uroczystość otwarcia szkolnego Muzeum pod Strzechą. Jest to pierwsza tego rodzaju placówka na terenie naszej Gminy, która przybliża dzieciom i młodzieży a nawet dorosłym mieszkańcom tradycje regionu.


      Szczególnie cieszy fakt, że Muzeum To powstało dzięki wspólnemu wysiłkowi Grona Pedagogicznego, Rodziców i Młodzieży Szkolnej.


      Daje to nadzieję podtrzymania tradycji przez kolejne pokolenia.


 

Copyright by Gmina Jedlińsk - Wszystkie prawa zastrzeżone
Zoptymalizowano dla min.: 800x600 16M, MSIE 4+. Wykonanie: Krzysiek