Jedlińsk miastem!
Wójt Gminy Jedlińsk zaprasza mieszkańców gminy Jedlińsk na konsultacje społeczne dotyczące nadania miejscowości Jedlińsk statusu miasta.
Konsultacje przeprowadzone będą w terminie od 7 lutego 2023 r. do 28 lutego 2023 r.
Zbieranie uwag i opinii odbywać się będzie w formie wyrażania opinii w ankiecie konsultacyjnej poprzez złożenie jej:
1. W Urzędzie Gminy Jedlińsk,
2. W wersji elektronicznej w formie skanu na adres e-mail: rolnictwo@jedlinsk.pl
Ankieta konsultacyjna dostępna będzie:
1. Na stronie internetowej Gminy Jedlińsk www.jedlinsk.pl (w aktualnościach),
2. W Urzędzie Gminy Jedlińsk ul. Warecka 19, pok. nr 04,
3. U Sołtysów poszczególnych sołectw.
Warunkiem udziału mieszkańców w konsultacjach społecznych jest podanie imienia i nazwiska oraz adresu zamieszkania osoby biorącej udział w konsultacjach.
Serdecznie zapraszam na spotkanie w sprawie nadania miejscowości Jedlińsk statusu miasta, które odbędzie się 7 lutego 2023 r. o godz. 17:00 w siedzibie OSP w Jedlińsku, ul. Warszawska 2.
Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 48 32 13 098.
Wójt
Kamil Dziewierz
FAQ - Najczęściej zadawane pytania
- Czy prawa miejskie to wzrost podatków lokalnych?
NIE - wysokość podatków ustala samorząd bez względu na status miejscowości. - Czy wzrosną opłaty za wodę, wywóz śmieci, przedszkole
NIE - opłaty te każdorazowo ustala samorząd niezależnie od statusu miejscowości. - Czy nauczyciele utracą prawo do dodatku wiejskiego?
NIE - dodatek wiejski przysługuje nauczycielom pracującym w miejscowości do 5 tys. mieszkańców, niezależnie od tego czy są to wioski, czy miasta. - Czy zmniejszona będzie subwencja oświatowa?
NIE - wysokość subwencji nie zależy od statusu miejscowości. - Czy stracimy możliwość uzyskania środków unijnych dla wsi?
NIE - gminy miejsko-wiejskie mogą ubiegać się o środki z funduszy europejskich, tak samo jak gminy wiejskie, a dodatkowo mogą ubiegać się o środki przeznaczone dla ośrodków miejskich. - Czy nastąpi likwidacja dopłat rolniczych?
NIE - rolnicy mają prawo otrzymać dopłaty niezależnie od tego, czy gospodarstwo jest położone na terenie miasta, czy wsi. - Czy wprowadzony zostanie zakaz hodowli zwierząt na terenie miejskim?
NIE - taki zakaz nie obowiązuje, a jeśli jest wprowadzony to tylko wówczas jeśli hodowla stanowi bezpośrednią uciążliwość dla mieszkańców - zarówno wsi, jak i miasta. - Czy nastąpi utrata stypendiów unijnych mieszkańców wsi?
NIE - prawo do stypendium zachowują uczniowie i studenci z miejscowości do 5 tys. mieszkańców. - Czy konieczna będzie wymiana dowodów osobistych?
NIE - zgodnie z art. 46 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 roku o dowodach osobistych (Dz.U.2019 r. poz. 653 ze zm.) dowody podlegają wymianie dopiero po utracie ich ważności.. - Czy koszty zmiany, które poniesie administracja, będą wysokie?
NIE - będą to jedynie koszty zmiany szyldów i pieczątek w Urzędzie Gminy. Instytucje gminne (GOPS, Biblioteka, GOK) nie muszą zmieniać swoich nazw. - Czy nastąpi wzrost koszów administracji?
NIE - jest to zawsze zależne jedynie od ustaleń samorządu. - Czy konieczne są nowe wybory samorządowe?
NIE - dotychczasowe władze samorządowe (Wójt i Rada gminy) działają w tym samym składzie osobowym, aż do zakończenia kadencji - w gminach do 20 tys. mieszkańców Rada Gminy składa się z 15 radnych – art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.