"Jedliński Raczek" dla Marii Rajkowskiej

   W niedzielę 6 marca 2016 r., w trakcie obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", wójt Kamil Dziewierz wręczył statuetkę "Jedlińskiego Raczka", nagrodę przyznawaną osobom lub instytucjom szczególnie zasłużonym dla Gminy Jedlińsk. Tym razem wyróżniona została Maria Rajkowska.

   Maria Rajkowska z domu Fijałkiewicz, córka Marii i Józefa, urodziła się 30 października 1932 r. w Jedlińsku. W wieku 7 lat straciła matkę, a w 1944 r. Niemcy aresztowali i zamordowali jej ojca – Józefa Fijałkiewicza. Jako 11-letnia dziewczynka pomagała ojcu w przenoszeniu i ukrywaniu ulotek i gazetek związanych z działaniami Armii Krajowej. W roku 1946, w wieku 14 lat, wraz z siostrą Jadwigą, została zabrana z domu w Jedlińsku przez służby Urzędu Bezpieczeństwa w Radomiu. Siostry były przetrzymywane przy ul. Moniuszki i Sienkiewicza (obecnie Pałac Ślubów) za działalność ojca.

   Od urodzenia jest związana z Jedlińskiem. Przez wiele lat pracowała w Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Jedlińsku. Jest oddanym społecznikiem i patriotą. Życzliwa i serdeczna dla wszystkich, niezwykle skromna. Pielęgnuje wartości chrześcijańskie oraz te zakorzenione w bardzo trudnych czasach pookupacyjnych.

   Działała w Komitecie Obywatelskim Ziemi Radomskiej, w Zjednoczeniu Chrześcijańsko-Narodowym oraz Komitecie Obywatelskim Ziemi Jedlińskiej. Jest członkiem Związku Kombatantów Polskich.

   W 1994 r. była jednym ze współzałożycieli Towarzystwa Miłośników Ziemi Jedlińskiej, a w 1998 r. – Muzeum Ziemi Jedlińskiej im. ks. Jana Kloczkowskiego. Jej mężem był Karol Rajkowski, wieloletni kapelmistrz Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedlińsku.

   Dzięki jej osobistym staraniom nadano nazwę Armii Krajowej ulicy wybudowanej w północnej części Jedlińska (znanej dotychczas jako południowa obwodnica Jedlińska), upamiętniając działalność żołnierzy pod dowództwem komendanta Józefa Fijałkiewicza.

  • -