Oratorium w 1050. rocznicę Chrztu Polski

Oratorium Roberta Grudnia
"Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!"

Niedziela 4 września 2016 r.
Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Andrzeja w Jedlińsku

Występują:
Anna Seniuk – aktor/narrator
Orkiestra966 w składzie:
Kinga Nadłonek-Moczydłowska – wokal
Marcin Obuchowski – tenor
Tomasz Mazur – bas
Krzysztof Pachla – klarnet, saksofon
Piotr Wrona – akordeon
Michał Kowalczyk – kontrabas
Robert Grudzień – organy, fortepian, kompozycja
Anna Drela – scenariusz

   Oratorium Roberta Grudnia „Bóg Cię ochrzcił, Bóg dał Ci siłę” powstało z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Premiera ogólnopolska odbyła się 17 kwietnia 2016 r. w Lublinie.

   Zgodnie z regułami tego gatunku muzycznego, oratorium nawiązuje do średniowiecznych misteriów wykonywanych w kościołach m.in. w okresie Wielkiej Nocy. Tym razem okazja jest wyjątkowa. – Chrzest to najważniejsze wydarzenie, rozpoczynające spisane dzieje Polski. 1050. rocznica wymaga szczególnej oprawy i dlatego postanowiłem uczcić ten jubileusz poprzez tak rozbudowaną formę muzyczno-wokalną – powiedział Robert Grudzień.

   Tytuł – zdaniem kompozytora – ma przypominać o tym, że chrześcijaństwo jest nierozerwalnie wpisane w dzieje Polski i nie sposób ich zrozumieć bez zauważenia głębokiej religijności kolejnych pokoleń naszych przodków.

   Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin. Oratorium będzie częścią autorskiego projektu Roberta Grudnia „Dziedzictwo chrześcijaństwa i pamięć”. Premiera odbyła się w Lublinie, ale jest już plan kolejnych wykonań, które odbędą się m.in. w następujących miejscach: Łochów, Cerekiew, Zelów, Jedlińsk, Częstochowa, Tykocin, Chełm, Radom, Rzeszów, Nowa Ruda, Trzebnica, Jędrzejów, Wrocław, Wierzbica, Wolbórz, Mielec, Kraków, Warszawa, Łódź, Sulejów, Starachowice, Stalowa Wola, Krynica Zdrój, Rogoźnica – Muzeum Gross-Rosen, Kazimierz Dolny nad Wisłą.

   Robert Grudzień to artysta, który od lat zabiera głos w ważnych i trudnych tematach, dotyczących historii Polski. Jego utwory upamiętniają m.in. takie wydarzenia jak Wołyń 1943, Czerwiec 1976, Sierpień 1980. Skomponował muzykę do spektakli słowno-muzycznych: „Z miłości do Ojczyzny” w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego oraz „Słowo Herberta”, „Dobrem Zwyciężać”, czy „Hymn Słowackiego”, w reżyserii Krzysztofa Kolbergera. W lipcu 2013 r. jego utwór „Dolorosa. Wołyń 1943” otwierał oficjalne obchody pamięci rzezi wołyńskiej. Uroczystości odbywały się w Łucku na Ukrainie.

   Robert Grudzień pierwsze utwory skomponował jako czternastolatek. Do wykonywania własnych kompozycji zachęcił go prof. Henryk Mikołaj Górecki, światowej sławy polski kompozytor. To właśnie podczas wspólnych koncertów wybrzmiały dziś znane i lubiane przez publiczność utwory. Kompozycje Roberta Grudnia zyskały uznanie Krzysztofa Pendereckiego i były wykonywane podczas wspólnych koncertów w całej Polsce. Robert Grudzień występuje jako solista z Małgorzatą Walewską, Bogusławem Morką, Haliną Łabonarską, Jerzym Zelnikiem, Maciejem Zakościelnym, Olgierdem Łukaszewiczem, Konstantym Andrzejem Kulką oraz Krzesimirem Dębskim. Wykonuje recitale autorskie na cały świecie.

  • -

Wstecz