Informacja o obowiązku utrzymania urządzeń melioracji wodnych

INFORMACJA O OBOWIĄZKU UTRZYMANIA URZĄDZEŃ MELIORACJI WODNYCH

   Informujemy, że zgodnie z przepisem art. 205 ustawy z dnia 20 lipca 2017r. Prawo wodne (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 310), Utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów, a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej działającej na terenie gminy lub związku spółek wodnych, w którym jest zrzeszona spółka wodna działająca na terenie gminy - do tej spółki lub tego związku spółek wodnych.

   W przypadku, gdy obowiązek ten nie jest wykonywany zgodnie z art. 206 ustawy z dnia 20 lipca 2017r. Prawo wodne właściwy organ Wód Polskich – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej ustala, w drodze decyzji, proporcjonalnie do odnoszonych korzyści przez właścicieli gruntów, szczegółowe zakresy i terminy jego wykonywania.

   Z uwagi na powyższe przypominam o konieczności corocznej konserwacji urządzeń melioracji, w szczególności rowów i rurociągów drenarskich, w zakresie wykaszania i wygrabiania skarp rowów, odmulania dna koryt rowów, utrzymywania drożności wylotów rurociągów drenarskich, oczyszczania osadników studni drenarskich zlokalizowanych na trasie rurociągów melioracyjnych. Prace konserwacyjne prowadzone powinny być każdego roku, jesienią oraz wiosną w celu umożliwienia odpływu wód opadowych i roztopowych oraz w okresie letnim, w zakresie wykaszania roślinności porastającej koryta urządzeń.

   Przypominam jednocześnie, że utrzymanie urządzeń melioracji wodnych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów, pozostających w zasięgu korzystnego oddziaływania tych urządzeń.

Wstecz