Nordic Walking park w gminie Jedlińsk

Nordic Walking Park „Jedlińsk”, to jeden z sześciu tego typu parków wytyczonych na obszarze działania Stowarzyszenia LGD „Razem dla Radomki”.

  • -

W skład Parku wchodzą 3 trasy: zielona – pętla o długości 4,7 km; czerwona – pętla o długości 10,9 km i czarna – pętla o długości 15 km. Wejście na trasy zlokalizowano na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jedlińsku. Trasy poprowadzone są chodnikami, drogami asfaltowymi i gruntowymi oraz leśnymi duktami. Na trasach zamontowano tablice zawierające propozycje ćwiczeń do samodzielnego wykonania, oraz punkty pomiaru tętna. Szlaki zostały oznakowane symbolami w trzech kolorach odpowiadających kolorom tras, czyli: zielonym, czerwonym i czarnym. Trasy posiadają punkty wspólne i pokrywają się na pewnym odcinku. Umożliwia to dowolne wydłużanie lub skracanie przejść albo zmianę kierunku marszu. Oferta skierowana jest zarówno do entuzjastów nordic walkingu, jak i do biegaczy, rowerzystów czy narciarzy biegowych. Pięć pozostałych Nordic Walking Parków znajduje się na terenie Gmin: Przysucha, Przytyk, Wieniawa, Wolanów i Zakrzew. Łącznie długość sześciu Nordic Walking Parków wynosi ok. 180 km.

  • -

Trasa nr 1 Jedlińsk (zielona)
(długość – 4,7 km; szacunkowy czas przejścia – 50 min)

4,7-kilometrowa pętla poprowadzona w okolicach Jedlińska. Wejście na trasę zlokalizowano na obiektach Gminnego Ośrodka Kultury i Kultury Fizycznej - miejscu spotkań miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Po wykonaniu rozgrzewki, której propozycje zamieszczono na tablicy z opisem tras, ruszamy na szlak. Po chwili przekraczamy most na rz. Tymiance i chodnikiem dochodzimy do ul. Ogrodowej. W dalszym ciągu maszerujemy chodnikiem i na 1,3-kilometrze trasy skręcamy w lewo. Pomiędzy zabudowaniami maszerujemy w kierunku północnym i po dojściu do asfaltowej ścieżki skręcamy w lewo. Po 600 metrach dochodzimy do ul. Energetyków, gdzie czeka na nas punkt pomiaru tętna. Po jego zmonitorowaniu, skręcamy ponownie w lewo i za znakami szlaku maszerujemy w kierunku centrum Jedlińska. Po dojściu do ul. Ogrodowej skręcamy w prawo i mijając rondo, ponownie przekraczamy rz. Tymiankę. Skręcamy w ul. Św. Wojciecha i dochodzimy do zabytkowego XVIII w. kościoła pw. św. Piotra i Andrzeja. Ulicą Stawną docieramy do chodnika, gdzie skręcamy w prawo. Jeszcze chwila i po pokonaniu niespełna 5-kilometrów docieramy do Orlika, gdzie kończymy nasza wędrówkę.

  • -

Trasa nr 2 Jedlińsk (czerwona)
(długość – 10,9 km; szacunkowy czas przejścia – 2 godz.)

Ciekawa, poprowadzona w formie 10,9-kilometrowej pętli trasa, przeznaczona zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych piechurów. Początkowo przebieg szlaku pokrywa się z trasami zieloną i czarną. Ul. Ogrodową, pomiędzy zabudowaniami, maszerujemy przez wieś Piaseczno do Lisowa. Przed kościołem pw. Nawiedzenia NMP, za znakami szlaku skręcamy w lewo. Po kilkuset metrach wychodzimy z Lisowa i drogą pomiędzy polami maszerujemy w kierunku widocznego w oddali kompleksu leśnego. Na jego skraju, przy przydrożnej kapliczce skręcamy w lewo i leśnym duktem pokonujemy 1,2-kilometrowy odcinek. Docieramy do miejsca, gdzie łączymy się z czarną trasą i ponownie skręcamy w lewo. Kilometr dalej wychodzimy z lasu i po chwili dochodzimy do punktu pomiaru tętna, gdzie skręcamy w prawo. Do pokonania mamy ostatni odcinek gruntowej nawierzchni. Po dojściu do ul. Energetyków, skręcając w lewo, wchodzimy na asfalt. Za znakami czerwonego szlaku maszerujemy w kierunku widocznego w oddali centrum Jedlińska. Przechodzimy przez Jedlińsk i na obiektach sportowych Gminnego Ośrodka Kultury i Kultury Fizycznej spinamy 10,9-kilometrową pętlę.

  • -

Trasa nr 3 Jedlińsk (czarna)
(długość – 15 km; szacunkowy czas przejścia – 3 godz.)

  Najdłuższa z tras wchodzących w skład Nordic Walking Park Jedlińsk, 15-kilometrowa pętla, pokonanie której zajmie nam ok. 3 godz. Po wykonaniu rozgrzewki, której propozycja znajduje się na tablicy z opisami tras, ruszamy na szlak. Początkowo przebieg szlaku pokrywa się z pozostałymi trasami Nordic Walking Park Jedlińsk. Maszerujemy przez Piaseczno, Lisów, gdzie skręcamy w kierunku na Bierwiecką Wolę. Na skraju kompleksu leśnego czerwony szlak odchodzi w lewo, a my maszerujemy dalej prosto przez las. Dojście do świetlicy wiejskiej w Bierwieckiej Woli, oznacza pokonanie połowy dystansu czarnej trasy. Na ciekawie zaaranżowanym terenie rekreacyjno-sportowym, czekają na nas tablice z zestawami ćwiczeń i punkt pomiaru tętna. Propozycje zestawów ćwiczeń, zamieszczone na tablicy, pomogą w sprawnym ich przeprowadzeniu, a tabliczka pomiaru tętna pozwoli na określenie, w jakim zakresie tętna maszerujemy. Po wykonaniu ćwiczeń, ruszamy dalej i po wyjściu ze wsi, na łuku drogi schodzimy z asfaltu, maszerując prosto do lasu. 700 metrów dalej, czarny szlak ponownie łączy się z czerwonym. Takie poprowadzenie szlaków, umożliwia wejście na trasę w Bierwieckiej Woli i alternatywne przejście czarno-czerwonej pętli o długości ok. 6-kilometrów. My maszerujemy na południe i przez centrum Jedlińska dochodzimy do Orlika, gdzie kończymy marsz. Trasa dedykowana osobom o dobrej kondycji fizycznej.