Kwalifikacja wojskowa 2024

Stosownie do § 3 ust. 1 i ust. 2  Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 lutego 2023 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej ( Dz. U. poz. 440) i § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 listopada 2023 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2024 r. ( Dz. U. poz. 2473 ) informujemy, że kwalifikacja wojskowa na terytorium województwa mazowieckiego zostanie przeprowadzona w dniach od 1 lutego do 30 kwietnia 2024 r.

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2024 r. podlegają:

1. Mężczyźni urodzeni w 2005 r.;

2. Mężczyźni urodzeni w latach 2000—2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;

3. Osoby, które w latach 2022 i 2023:

a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekar­skie, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończe­niem kwalifikacji wojskowej,

b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekar­skie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu  na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły wniosek  o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, przed dniem zakończenia kwalifikacji;

4. Kobiety urodzone w latach 1997—2005, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, które nie stawiły się jeszcze do kwalifikacji wojskowej oraz kobiety, pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia na kierunkach lub kończą szkolę zawodach, o których mowa  w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny;

5. Osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochot­niczo do kwalifikacji wojskowej;

6. Osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa dla osób wymienionych w pkt 1, 2, 3a, 3b ,5, 6 zamieszkałych w miejscu zameldowania na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące na terenie gminy Jedlińsk przeprowadzona zostanie:

  • w siedzibie:  Powiatowej Komisji Lekarskiej Nr 1 w Radomiu przy ulicy T. Mazowieckiego 7 (Starostwo Powiatowe II piętro)                    
  • w dniach: od 12 do 14 lutego 2024 r.

Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18 rok życia.

Osoby wezwane do kwalifikacji wojskowej są obowiązane zgłosić się na wezwanie w miejscu i terminie ściśle określonym w wezwaniu.

Na kwalifikację wojskową koniecznie zabierz ze sobą:

  • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
  • dokumenty potwierdzające wykształcenie (zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki), posiadane kwalifikacje zawodowe lub uprawnienia (np. prawo jazdy).
  • posiadaną dokumentację medyczną (niezbędną do określenia zdolności do służby wojskowej)
  • aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm, bez nakrycia głowy,

Osoby wobec których orzeczona zostanie kategoria zdolności „A” lub „D” do czynnej służby wojskowej, po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej (co następuje po 14 dniach od wydania orzeczenia) zostaną przeniesione z urzędu do rezerwy, co oznacza, że tym samym będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Osoby, które na podstawie prawomocnego orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej zostaną uznane za trwale i całkowicie niezdolne do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny (kategoria zdolności „E”) – nie podlegają obowiązkowi czynnej służby wojskowej.

W celu uzyskania wpisu o przeniesieniu do rezerwy (uregulowaniu stosunku do służby wojskowej) osoby, które stawiły się do kwalifikacji wojskowej mogą po 14 dniach od wydania orzeczenia zgłosić się do właściwego terytorialnie Wojskowego Centrum Rekrutacji. Nie jest to jednak konieczne, gdyż uregulowanie stosunku do służby wojskowej nastąpi z mocy ustawy.

Osoby, które na podstawie prawomocnego orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej zostaną uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej - kategoria zdolności "B" nie są przenoszone do rezerwy aż do czasu poddania ich ponownym badaniom lekarskim  i ostatecznym zaliczeniu do kategorii zdolności "A", "D" lub "E".

Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej ma możliwość ubiegania się o wypłatę świadczeń, o których mowa w art. 6 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, tj.:

  1. Zryczałtowanej rekompensaty za utracone zarobki – w 2024 r. kwota rekompensaty wynosi 120 zł za każdy dzień;
  2. Zwrotu kosztów przejazdu do miejsca stawienia się i powrotu do miejsca pobytu stałego albo pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące.

Szanowni Państwo

Rozpoczynamy konsultacje społeczne projektu Strategii rozwoju ponadlokalnego Partnerstwa Radomskiego Obszaru Funkcjonalnego wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko

Pełną informację wraz z załącznikami znajdziecie Państwo w zakładce AKTUALNOŚCI KONSULATCJE SPOŁECZNE na stronie http://stowarzyszenierof.pl/ 

Konsultacje społeczne trwają od dnia 27.03.2024r do 30.04.2024r.

Gmina Jedlińsk zaplanowała spotkanie konsultacyjne w trybie on-line na dzień 04.04.2024 godz. 12.30-15.30.

Link do spotkania dotyczącego konsultacji społecznych w trybie on-line będzie aktywny i dostępny na stronie naszego urzędu w dniu zaplanowanej konsultacji od godziny planowanego rozpoczęcia spotkania.

https://us02web.zoom.us/j/84949957673 - gmina Jedlińsk

Zachęcamy już dziś do zapoznania się z projektem Strategii rozwoju ponadlokalnego Partnerstwa Radomskiego Obszaru Funkcjonalnego, Prognozą oddziaływania na środowisko oraz zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych.

Z poważaniem

WÓJT GMINY JEDLIŃSK

KAMIL DZIEWIERZ

28 marca 2024 r. odbyła się LXII sesja Rady Gminy Jedlińsk, na której podsumowano mijającą kadencję.

Obecna kadencja rozpoczęła się od pierwszej sesji, która odbyła się w dniu 19 listopada 2018 roku.

Kończąca się kadencja była wyjątkową ze względu na wiele aspektów. Po pierwsze Parlamentarzyści zdecydowali że kadencje będą 5-letnie, następnie zdecydowano o przesunięciu daty wyborów na wiosnę 2024 roku, co w praktyce oznaczało 5,5 roku pracy Rady Gminy jako organu stanowiącego.

Ponadto trzeba było mierzyć się z problemami, na które nikt nie był przygotowany, czyli Pandemia COVID-19, kryzys uchodźczy w wyniku wojny na Ukrainie, rosnąca inflacja.

Mimo tego udało się zrealizować szereg przedsięwzięć, które w znaczny sposób wpłynęły na komfort życia mieszkańców Gminy Jedlińsk.

Rada Gminy Jedlińsk obradowała na 62 sesjach, podczas których rozpatrzonych było 442 projekty uchwał, a podjęto ich 430.

Radni łącznie złożyli 41 interpelacji.

W trakcie trwania kadencji rozpatrywano 10 skarg, 17 petycji i 20 wniosków.

W Radzie Gminy funkcjonowały Komisje stałe w ilości siedmiu. Były to:

  1. Komisja Rewizyjna
  2. Komisja Skarg Wniosków i Petycji
  3. Komisja Budżetu i Finansów
  4. Komisja Infrastruktury, Rozwoju i Promocji Gminy
  5. Komisja Gospodarki, Rolnictwa i Ochrony Środowiska
  6. Komisja Polityki Społecznej
  7. Komisje doraźne

 Wśród najważniejszych uchwał podjętych w tej kadencji znalazły się:

  1. Plan zagospodarowania przestrzennego szczególnie w strefie oddziaływania turbin wiatrowych.
  2. Statut Gminy Jedlińsk.
  3. Statuty jednostek pomocniczych Gminy – czyli 31 sołectw, pozwoliło to na to aby wybory na sołtysów mogły odbyć się po wyborach do Rady Gminy Jedlińsk.
  4. Planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Jedlińsk oraz określenia granic obwodów publicznych szkół podstawowych.
  5. Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Jedlińsk.
  6. Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków na obszarze Gminy Jedlińsk.
  7. Gminny Programu Opieki nad Zabytkami Gminy Jedlińsk.
  8. Strategia rozwoju Gminy Jedlińsk.
  9. Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.
  10. Program współpracy Gminy Jedlińsk z organizacjami pozarządowymi.
  11. Uchwała w sprawie: zwolnień od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis na wspieranie nowych inwestycji i tworzenie nowych miejsc pracy na terenie Gminy Jedlińsk.
  12. Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy.
  13. Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Programu przeciwdziałania Narkomanii.
  14. Program dysponowania zasobem mieszkaniowym w Gminie Jedlińsk.

W trakcie minionej kadencji Samorząd Gminy Jedlińsk przeprowadził inwestycje i remonty na łączną kwotę przeszło ponadto 110 mln złotych. (Sprawozdanie Wójt)

W związku z zakończeniem kadencji Rady Gminy Jedlińsk, chcę złożyć podziękowania Wszystkim, którzy w sposób szczególny swoją wiedzą, umiejętnościami, zaangażowaniem i pracą samorządową przyczynili się do tworzenia lokalnego prawa dla dobra i na rzecz społeczności Gminy Jedlińsk.

Chcę bardzo podziękować Wszystkim Radnym, którzy na początku kadencji obdarzyli mnie zaufaniem i wybrali na Przewodniczącego Rady. Cieszę się że wystarczyło mi na tyle sił aby samodzielnie poprowadzić wszystkie sesje.

Chcę także podziękować przedstawicielom organu wykonawczego i w tym momencie będę wyrazicielem całej Rady, Dziękuje Panu Wójtowi, Panu Sekretarzowi, Pani Skarbnik za współpracę przez wszystkie lata tej kadencji. Dziękuje także wszystkim pracownikom Urzędu Gminy za realizację określonych zadań na rzecz Gminy.

Dziękuję także za współpracę wszystkim Dyrektorom Szkół, Dyrektorom i Kierownikom jednostek organizacyjnych naszej Gminy wraz z ich pracownikami, dziękuję także wszystkim Sołtysom i Radom Sołeckim, przedstawicielom wszystkich organizacji a także mieszkańcom naszej Gminy.

Dziękuję także pracownikom Biura Rady, z którymi miałem przyjemność pracować w celu przygotowania i prowadzenia obrad sesji.

 

Łukasz Kurek

Przwodniczący Rady Gminy Jedlińsk

  • 001
  • 002
  • 003
  • 004
  • 005
  • 006
  • 007
  • 008
  • 009
  • 010
  • 011
  • 012
  • 014
  • 015
  • 016
  • 017
  • 018
  • 019
  • 020
  • 021
  • 022
  • 023
  • 024
  • 025
  • 026
  • 027
  • 028
  • 029
  • 030
  • 031
  • 032
  • 033
  • 036
  • 038
  • 039
  • 040
  • 042
  • 043
  • 044
  • 046
  • 047
  • 048
  • 049
  • 050
  • 053
  • 054
  • 055
  • 056
  • 057

Harmonogram bezpłatnego pasażerskiego przewozu wyborców w wyborach organów jednostek samorządu terytorialnego zarządzonych na dzień 7 kwietnia 2024 r.

W poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r. w Ludwikowie odbyło się zebranie w sprawie rozbudowy sieci gazowej na terenie gminy Jedlińsk.

Zainteresowani mieszkańcy miejscowości, Mokrosęk, Gryzów, Narty, Ludwików, Gutów, Bród, Jankowice, Górna Wola, Kępiny mogą składać wniosku o warunki przyłączenia do sieci gazowej w w sekretariacie Urzędu Gminy w Jedlińsku.

100 lat Pani Kazimiery Walczak

21 kwietnia 2024 r. Pani Kazimiera Walczak z Jedlińska obchodziła swoje setne urodziny.

Z tej też okazji dostojną Jubilatkę odwiedził Wójt Gminy Jedlińsk, Kamil Dziewierz w towarzystwie kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Jedlińsku Agnieszki Gryzek, który w imieniu własnym oraz całej społeczności gminy złożył najserdeczniejsze życzenia oraz wręczył kwiaty oraz pamiątkowy grawer z gratulacjami.

Szanownej Jubilatce najserdeczniejsze życzenia i gratulacje przekazane przez Prezesa Rady Ministrów Pana Donalda Tuska odczytał i wręczył Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Rafał Molga.

Na uroczystość przybyła także, sąsiadka Pani Kazimiery oraz była kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Jedlińsku Ewa Koper, która złożyła Jubilatce 200 lat życia.

  • 001
  • 002
  • 003
  • 004
  • 005
  • 006
  • 007
  • 008
  • 009
  • 010
  • 011
  • 012
  • 013
  • 014
  • 015
  • 016
  • 017
  • 018
  • 019
  • 020
  • 021
  • 022
  • 023
  • 024
  • 025
  • 028
  • 029